Jsi jeden ze dvou zaměstnanců, kterým se podařilo do IXTENT vstoupit hned dvakrát. Jak je to možné? Do jedné řeky přece vícekrát nevstoupíš.
Ano, je to pravda. Naše cesty se sice na šest let rozešly, ale když jsem se vracel, tak jsem vstoupil do firmy, která stále vyznávala stejné hodnoty, ale přitom proměna byla zřejmá jak personálně, tak i organizačně. Profesně se IXTENT za těch pár let posunul o velký kus dál. Důležité bylo, že jsme obě strany cítily to samé a těšily se na další spolupráci.
Jak dlouho jsi v IXTENT? Celkově?
Celkově bych měl letos s jednou přestávkou v IXTENT odsloužit již jedenáctý rok.
Co máš na IXTENT nejraději? Co bylo důvodem návratu?
Já se obecně nerad vracím na stejná místa, jelikož neutichající touha po poznání mě stále žene vpřed. Ale když jsem se po pěti letech vracel zpět do ČR, tak jsem se potřeboval na chvíli zastavit a v ten moment se opět ozval IXTENT. To spojení mi nakonec přišlo jako přirozené.
Kterou etapu vidíš po profesní stránce jako lepší? První či druhou? A proč?
Já bych ty etapy vůbec neporovnával, jelikož druhá etapa by bez té první nejspíš vůbec nenastala a každá mi hodně dala. Cesta, kterou se vydám, mě musí naplňovat a zároveň někam posouvat. Pokud začneme dlouhodobě stagnovat, přichází pocit prázdnoty a na to mi přijde život příliš krátký.
V čem se liší osazenstvo IXTENT první a druhé fáze?
Kdyby došlo ke kompletní personální obměně, tak bych se nejspíš nevracel. Určitě jsem chtěl opět pracovat s kolegy, se kterými si rozumím, a na které se můžu stoprocentně spolehnout. Příjemným překvapením pro mě bylo, že jsem v IXTENT našel i spoustu nových zajímavých lidí, se kterými mě hrozně baví každý den spolupracovat.
Popiš „team spirit“ v IXTENT? Prý o tom víš úplně nejvíce
Ten náš se asi nedá úplně popsat, musíš jej zažít. Vše začíná náborem nováčků, kdy se mnohdy může zdát, že na ně klademe velké nároky. Je to tím, že vedení IXTENT si vždy uvědomovalo, že tou největší devizou pro firmu jsou její zaměstnanci a také k nim tak přistupuje. Naprostá pluralita názorů a SVOBODA (nejen ve vedení 😊) projevu jsou přitom základní kameny společnosti.
Pracoval jsi v UK, v OpenTextu, můžeš srovnat pracovní nasazení IT zaměstnanců v Anglii a v Čechách?
Nemyslím si, že by se pracovní nasazení nějak zásadně odlišovalo, alespoň podle toho, co jsem měl možnost zažít. Možná jen na projektech v arabských zemích byl k práci přece jen poněkud laxnější přístup. Zásadní rozdíl ale spatřuji obecně v přístupu k zákazníkovi. OpenText je velká korporace, která dokáže být na zákazníky, řekněme, více nekompromisní, zatímco tady mám pocit, že bychom pro spokojeného zákazníka někdy nejraději snesli „modré z nebe“ a splnili mu, co mu na očích vidíme, a to i na úkor profitability firmy.
Jaké to je pracovat u výrobce softwaru?
V mnoha směrech je to jednodušší. Se zákazníkem jsi v bilaterálním vztahu a nevstupuje tady nikdo další. Cesta k dosažení stejného výsledku je pak o něco rychlejší. Kdybych ale měl hovořit obecně o korporátním přístupu, tak má samozřejmě spoustu výhod i nevýhod. Mě osobně naplňovalo pracovat v různých zemích a poznávat tak i kulturní rozdíly. Na druhou stranu jsem stále působil ve virtuálním týmu a projektově v dynamicky měnících se uskupeních. Postrádal jsem tak týmového ducha, na kterého jsem byl dříve zvyklý.
A u implementátora?
V tomto případě musíš mnohdy zastávat i roli prostředníka, což může být svým způsobem neefektivní a zároveň při oboustranně odlišné představě dost vyčerpávající až frustrující. Velkou výhodou implementátora je nezávislé spektrum produktových řešení. Naším cílem není nasadit OpenText produkt, ale řešení, které naplní očekávání zákazníka. To nejzásadnější rozhodnutí je většinou učiněno již na začátku projektu. Tady je nejdůležitější naslouchat a najít společnou řeč se zákazníkem. Pevně věřím, že se nám to ve většině případů podařilo a bude tomu tak i nadále. Pak má naše práce smysl.
Výhody – nevýhody?
Myslím, že vyplývají z mých odpovědí. Záleží, co v životě hledáš. Já se našel v obou světech, ale jelikož jsem se vrátil do IXTENT, tak je jasné, co je mi bližší.
Čerpáš v IXTENT ze zkušeností v OpenTextu?
Určitě ano. Každý projekt je jiný, ale i tak lze pozorovat jistý průsečík, ať už v očekávání zákazníků, či ve výsledném dodaném řešení. Snažím se vždy přenést pozitivní zkušenost z předešlých implementací.
Co považuješ za nejcennější zkušenost?
Těch je určitě spousta. Ty nejcennější zkušenosti jsou většinou vykoupeny enormně vynaloženým úsilím, ale tak to asi má být. Přišlo mi na mysl motto jednoho závodu, kterého jsem se nedávno účastnil: „Lehce dosažené věci nemají žádnou cenu!“
Co bys vzkázal firmám, které zatím váhají transformovat svůj byznys do digitálního prostředí?
Pokud taková firma ještě existuje a nezkrachovala, tak prosím kontaktujte naše obchodní oddělení. Pokusíme se Vám ještě pomoci 😊.
Proč by si měly vybrat řešení od OpenTextu?
Produkty OpenTextu jsou rozhodně zárukou kvality a dlouhodobě vyvíjeného řešení. Další výhodou jsou investice do rozvoje vycházející nejen z aktuálních trendů, ale zejména z potřeb zákazníka, kterému se OpenText snaží naslouchat.
Kde čerpáš energii? Jak je možné, že vypadáš svěže a jsi produktivní i po probdělé/propracované noci?
Baterky dobíjím nejraději s rodinou a přáteli, ideálně někde na horách, ať v zimě či létě. Každopádně díky za lichotku, i když moje žena občas říká (a má opět pravdu), že s tím fondem produktivní doby to už není to, co bývalo, když mě poznala… ale to bude asi těmi dětmi :-).
Zlatá rybka? Co by pro tebe mohla udělat?
Mně už zlatá rybka splnila skoro všechna přání.