Co jsi dělal před tím, než jsi zakotvil v IXTENT?

Pred IXTENT som žil akademický život na univerzite. Pracoval som na doktoráte z matematickej analýzy – študoval som, robil výskum, písal vedecké články a učil študentov matematiku. IXTENT bola moja prvá skutočná práca. Nečakal som, že tu zostanem tak dlho, ale mal som šťastie a zakotvil som v skvelej firme, ktorá mi dala všetko, čo som potreboval, a odkiaľ nemalo zmysel odchádzať.

Jaká byla tvoje profesní cesta do IXTENT?

Pôvodne som študoval matematiku. Vždy mi šla a už od gymnázia som udržiaval vzťahy s Karlovou Univerzitou. Ísť do Prahy bola po maturite v podstate už jasná záležitosť. Matematiku som mal rád a bol som v nej úspešný, ale programovanie bola moja skutočná vášeň. Bohužiaľ (alebo možno Bohu vďaka), v tej dobe sme si toho nemohli veľa dovoliť a moja technika bola vždy tak o 15-20 rokov pozadu oproti aktuálnemu štandardu. Preto aj jeden z hlavných dôvodov, prečo som sa dal na matematiku, a nie programovanie, bol, že som nemal poriadny počítač. V matematike som to dotiahol až na Ph.D., ale po 9 rokoch na univerzite som už potreboval zmenu. A tak som si povedal, že spojím príjemné s užitočným a pokúsim sa zúročiť svoju programátorskú vášeň v IT svete. IXTENT bola prvá firma, kde ma prijali, a zvyšok je história…

Jak se změnilo tvoje pracovní postavení v IXTENT od doby, co jsi nastoupil?

Prvých 8 rokov v IXTENT som pracoval na pozícii .NET Developer a SharePoint konzultanta. Kľúčová zmena nastala v roku 2019, keď sa odsťahoval do Brna náš vtedajší vedúci oddelenia a pred odchodom navrhol IXTENT optimálny scenár pre ďalšiu kontinuitu – vtedy už príliš veľké vývojové oddelenie sa rozdelilo na dve a ja som prevzal vedenie nového oddelenia orientovaného na Microsoft technológie.

Co tě baví na IXTENT? Kde vidíš jeho největší přínosy a v čem vidíš své vlastní poslání?

IXTENT je jednoznačne o ľuďoch. Máme tu skvelý tím a hromadu vynikajúcich ľudí, s ktorými sa dobre pracuje. Firemná kultúra je absolútna špička a neustále sa ju snažíme zdokonaľovať. Toto všetko sa potom prenáša aj do vzťahu k zákazníkom, ktorí pre nás nie sú len čísla, ale skutočne nám na nich záleží a snažíme sa im maximálne vyhovieť.

Ako vedúci oddelenia teraz vidím svoje hlavné poslanie v tom, udržať, a prípadne ešte vylepšiť, tento štandard, a preniesť ho na ďalších skvelých ľudí, ktorí sa k nám v budúcnosti pripoja.

Jsi vedoucí MS Development týmu, co zde děláte? Co tě na tvé současné pozici nejvíce baví?

Pod náš tím spadá prakticky všetko, čo sa týka vývoja riešení na Microsoft technológiách. Konkrétne ide hlavne o vývoj na .NET a implementácie riešení pre SharePoint a Microsoft 365. Do agendy tímu spadajú ale aj ďalšie nevývojové aktivity ako napr. SharePoint consulting alebo údržba partnerstva s Microsoftom.

Najviac ma na mojej pozícii baví asi to, že sa na nej nikdy nenudím. Moja práca zahŕňa prakticky všetky možné aktivity od programovania a rozvoja produktov, cez consulting, školenia, prezentácie, až po vedenie tímu a propagáciu našich technológií.

Kdybys měl vypíchnout 1-2 projekty, které se ti povedly a jsi na ně pyšný, které by to byly a proč?

Ako prvý by som uviedol projekt implementácie DMS na SharePointe pre spoločnosť IMMOTEL, dnes už Q property. Bol to môj prvý samostatne odvedený projekt od začiatku až do konca – od business analýzy cez implementáciu až po nasadenie a podporu. Zákazník predtým žiadne DMS nepoužíval. Toto riešenie dnes funguje už 8 rokov a zákazník je s ním maximálne spokojný. Pravdepodobne aj vďaka tomuto riešeniu zákazník významne expandoval, nasadil ho na asi tucet ďalších spoločností, a za tých 8 rokov sme spolu riešili zhruba 35 rozšírení a zmenových požiadaviek.

Ďalšia srdcovka je zákazník na Slovensku – Západoslovenská energetika, kde som implementoval znalostnú bázu na SharePointe. Jedná sa o veľmi progresívneho zákazníka, ktorý chce mať vždy najmodernejšie riešenia, a tak sa naše riešenie dočkalo dvoch ďalších reimplementácií, zakaždým na novšej architektúre a verzii platformy SharePoint. Pôvodný projekt mal pre nás význam hlavne v tom, že nám otvoril dvere do ZSE, kde sme si spolu nastavili skvelý vzťah, a kde sme odvtedy implementovali niekoľko ďalších SharePoint riešení a čiastočne prevzali podporu SharePointu.

Jakého největšího úspěchu jsi v IXTENT dosáhl?

Za tých 10 rokov som pracoval na možno 50 projektoch, asi by nemalo zmysel vypichnúť len jeden, pár som ich zmienil v predchádzajúcej odpovedi. Za úspech tiež považujem internú propagáciu Microsoft technológií, kde sa mi podarilo presadiť prechod nášho intranetu a znalostnej bázy do cloudového SharePointu. Ale celkovo by som za najväčší úspech označil určite to, ako som sa za tých 10 rokov posunul ako človek, či už ohľadom komunikácie, spolupráce, znalostí, skúseností alebo vo všeobecnosti pohľadu na svet. A za to vďačím hlavne IXTENT a všetkým kolegom a zákazníkom, ktorí mi v tom pomohli.

Kdybys měl do svého týmu nabrat nováčka, jak mu představíš tým a IXTENT jako celek?

Robím to teraz prakticky každý týždeň. IXTENT je predným dodávateľom ECM riešení a náš tím konkrétne sa špecializuje na Microsoft technológie. Vždy sa ale snažím vypichnúť našu firemnú kultúru, že sme ako jedna veľká rodina, všetci si tykáme, ale zároveň sme experti vo svojom obore, od ktorých sa môže veľa naučiť. Samozrejme to podporím faktickými údajmi ako napr. technológie, zákazníci, projekty, tímy, benefity, firemné procesy, každý počuje na niečo trochu iné.

Z pohledu IT, v čem vidíš budoucnost?

Ako vedúci Microsoft oddelenia musím samozrejme povedať, že v cloude 😉 V súčasnosti, s nedostatkom developerov, je extrémne na vzostupe aj tzv. „citizen development“ a low-code platformy. To je ale na IT možno to najzaujímavejšie – že sa hýbe dopredu tak neskutočne rýchlo, že vlastne nikdy nevieme s určitosťou povedať, čo bude hybnou silou o 5 rokov.

Co tě v životě těší?

V prvom rade samozrejme rodina a pobyt s blízkymi. Okrem toho rád cestujem a spoznávam svet okolo seba. Mám rád turistiku a pobyt v prírode. Programovanie je tiež stále mojou záľubou, aj keď dnes sa už snažím venovať iným koníčkom. Teší ma, keď niečo vytvorím a zanechám po sebe, keď sa naučím niečo nové, keď pochopím niečo, čo som dovtedy plne nechápal, keď si v kľude usporiadam svoje myšlienky, alebo keď trávim čas s ľuďmi, ktorých mám rád.

Jak relaxuješ?

Väčšinou aktívne, veľmi nevydržím nič nerobiť. Na dovolenku sa najradšej vyberiem niekam do sveta, spoznávať nové kraje a kultúru. Rád chodím po horách, takže ak sa dá, celodenná turistika. Rád si pozriem dobrý (alebo aspoň zaujímavý) film, či seriál, sem-tam zahrám aj nejakú hru. Rekreačne sa venujem genealógii a trochu fotografii.

Jaké je tvé životní motto?

Nepovedal by som, že mám vyslovene životné motto, ale nejakými princípmi sa určite riadim, napríklad „nerob druhým, čo nechceš, aby robili tebe“.