„Věřím, že pakliže cokoli funguje „správně“, není třeba to měnit. “Správně“ pro mě v tomto kontextu znamená, že do práce chodím rád, nemrznu na místě, jsem obklopen lidmi, kteří mě baví a kterých si vážím a zažívám úspěch“

Jak dlouho pracuješ v IXTENTu? Jaká byla Tvoje cesta do firmy, odkud ses o ní dozvěděl?

V IXTENTu jsem bez přestávky již 13. sezónu. Pro cestu do IXTENTu musela zapracovat velká náhoda – na golfovém turnaji jsem šel ve flightu s jedním z majitelů IXTENT, Vítkem Svobodou. Po hře jsme si vyměnili kontakty a já následně zjistil, že studuji a zajímám se právě o to, co IXTENT dělá. Jak se říká, to nevymyslíš. Poté už to šlo rychle – oběd, pohovor, nástup.

Proč ses rozhodl setrvat tolik let v jedné firmě? To již dnes není moc obvyklé…

Věřím, že pakliže cokoli funguje „správně“, není třeba to měnit. “Správně“ pro mě v tomto kontextu znamená, že do práce chodím rád, nemrznu na místě, jsem obklopen lidmi, kteří mě baví a kterých si vážím a zažívám úspěch….také si velmi cením loajality, obětavosti a schopnosti se stát špičkou ve svém oboru, proto nemám problém spojit kariéru s jednou firmou. HR agentury asi nebudou souhlasit 😊

Čím bys „navnadil“ zájemce o práci v IXTENTu, co je tu jiné a dobré?

Spojení benefitů malé a velké firmy – aby lidé pracovali pro nejvýznamnější společnosti na evropském trhu na nejkvalitnějších SW platformách, nemusí sedět a leštit kliky v korporátu.

Naplňuje Tě nová role obchodního ředitele více než pozice Account Managera/obchodníka? Nemáš to podobně jako ředitel školy, kterému se stýská po výuce a kontaktu s dětmi?

S odstupem času říkám, že ano. Role je to jiná, někdy více stresující, ale díky lidem kolem to vše snad zvládám. To ale neznamená, že si občas nezaobchoduju 😊

Bereš fakt, že ses na svou současnou pozici „vypracoval“ jako výhodu či ne? Myslím tím fakt, že si na Tvůj posun/změnu pozice museli zvyknout kolegové 😊

Každopádně to těší víc, než kdyby „to“ spadlo do klína samo. Stejně tak si nemyslím, že by pozici ředitele obchodu mohl dělat někdo, kdo neprošel klasickým account managementem. Rozhodně to nevnímám jako něco zvláštního vůči kolegům, naopak, je to přirozený vývoj a tendence v IXTENT se postupně propracovat do řídících pozic.

Můžeš obecně charakterizovat svého ideálního zákazníka?

No, to je jednoduché – ten, kdo si ode mě koupí vše, co nabídnu! Ne, teď vážně – zákazníci si nás volí proto, že v daný čas jsme pro ně ideální volbou. Proč bych to měl mít opačně jiné?

Jsi velmi úspěšný obchodník. Jak „válcuješ“ konkurenci? Proč si myslíš, že si konkrétní klient vybral právě Tebe/IXTENT, co je Tvoje/naše přidaná hodnota?

Silné obchodní oddělení byl vždy základ úspěchu IXTENT, umocněno faktem, že se soustředíme primárně na komerční sektor. Každý obchodník je do jisté míry samorost a má jiné přednosti a obchodní techniky. Já to měl vždy postavené na odbornosti, kompetencích a individuálnímu přístupu, často nad rámec běžných pracovních povinností. A zákazník hledající opravdovou hodnotu to ocení.

Dokážeš díky množství svých zkušeností odhadnout průběh některých typických výběrových řízení či tenderů napřed?

No, to by bylo moc fajn. Stále platí, že lidé prodávají lidem a podle syndromů nebo vzorců chování lze leccos odhadnout dopředu. A člověk se stále učí, dříve jsem byl s odhady na 5 %, dnes to vidím tak na 20 % 😊

Existuje něco jako „obchodnická intuice“? (…nebo na ni nevěříš a jseš čistý pragmatik?)

Jasně, že existuje, dokonce kolem mě párkrát proletěla…. To se ale nevylučuje s mým pragmatismem.

Mají v obchodě své místo emoce?

Ono to jde i bez nich? Jak se to, prosím, dělá? 😊

Jak opojný je pocit vyhrát nový deal? 😊

Stejný jako jakýkoli jiný úspěch, o který Ti jde. A chceš ho znovu a znovu a znovu, to se neomrzí.

Jak se vyrovnáváš s prohrami (u potenciálních zákazníků)?

Zlepšuji se, dříve mi to fakt nešlo. Ale když si z každé prohry odnesu poučení, budu za ni vlastně jednou rád. Takže čas od času je prohra vlastně docela zdravý element.

Proč by si měli zákazníci vybrat jako dodavatele DMS právě IXTENT?

No, třeba proto, že chtějí mít klidné spaní 😊 Důvodů je 1000 a jeden. Nejčastěji to je robustnost platformy, zkušenosti lidí v IXTENT, reference, úzká specializace, individuální a nekorporátní přístup, příjemný obchodní ředitel, atp.

Jaký máš nejvtipnější zážitek z IXTENTu?

Tak to nejde pustit jen tak ven, moc důvěrné 😊. Ale nově příchozím, po konci jejich zkušební doby, to rád sdělím u pohárku.

A u klienta?

No, tak to už vůbec nemůžu říkat 😊

Teď z osobního „soudku“…:)
Budeš svoje děti v budoucnu směřovat k IT profesi?

Cíleně určitě ne. Myslím, že si k tomu musí najít cestu samy. Když se pro IT rozhodnou, dostanou od rodiny maximální podporu. IT, jako každý jiný obor či sport, může bavit a naplňovat. A nátlakem, byť implicitním, to člověk může jenom pokazit.

Působíš jako velký pohodář, máš nějaký tip, jak efektivně odbourávat stres?

Na to mám golf – ale ne tak často, jak bych si přál. Dobře funguje i občasný „gastro“ zážitek. Jinak si moc přeji, abychom měli s dětmi, až teda trochu povyrostou, společné koníčky a odstresovávali jsme se společně 😊

Zlatá rybka – co by Ti měla splnit?

Akvárium plné potentních zlatých rybek! 😊