„Nejlepší je být zaměstnanec dobrého zaměstnavatele. A přesně to je IXTENT. Snažíme se být dobrým zaměstnavatelem. Je to dřina, a pro jednatele a majitele je to fůra odpovědnosti.“
Co vás vedlo k založení vlastní firmy, už jste nechtěli být něčí zaměstnanci?
Spíš naopak, už nás někdo nechtěl jako zaměstnance 😊 Přijel náš společný šéf ze Švýcarska a sdělil nám, že se pražská pobočka zavírá, rozdal nám všem výpovědi a odjel. Vítek vedl obchod, já služby a ani jednomu se nám nechtělo upustit vše na zem a odejít. Měli jsme rozpracované projekty, Vítkovi se dařilo obchodně… Jediná možnost, jak zachránit několik let práce, byla založit úplně novou společnost. Neměli jsme čas nad tím moc přemýšlet a upřímně řečeno jsme vůbec netušili, do čeho jdeme a jak to dopadne.
Jak dlouho jste se před založením IXTENTu znali?
IXTENT jsme založili v roce 2003 a před tím jsme byli kolegové ve společnosti IXOS, kam Vítek nastoupil v roce 1999 = takže se známe od minulého století 😊
Podle čeho si člověk vybírá partnera pro podnikatelský záměr?
Vybírat můžete podle všeho možného a stejně není jisté, jestli vyberete dobře nebo špatně. Úspěch tkví v tom, jak spolu jednáte a řešíte problémy, které nastanou, jestli si vybudujete důvěru. Nejsme s Vítkem stejní, máme hodně odlišné názory, často se neshodneme, on umí to, co já vůbec neumím a doufám, že je to i naopak 😊 Když spoluvlastníte firmu 50:50 nedělají se některá rozhodnutí vůbec jednoduše! Je to jako v manželství. Nám se to podařilo, vzájemně jsme vybudovali partnerství, které funguje báječně. Já si Vítka vlastně jako partnera vůbec nevybral, ale za těch 16 let jsem té volby ani jednou nelitoval. Za celá ta léta jsem nepotkal nikoho jiného, s kým bych si uměl představit, že bych IXTENT vybudoval.
Nemáte po 16 letech spolupráce ponorku?
Máme oba radši plachetnice, na ponorky se díváme dalekohledem a potkat ji na moři je docela vzácnost.
Jste každý úplně jiný… Jak řešíte, když má každý z vás na rozhodující věc opačný názor?
Máme docela rozumně rozdělené kompetence a v dané oblasti prostě rozhoduje ten, kdo ji lépe zná nebo v ní má více zkušeností. Snažíme se včas určit, kdo to bude, abychom nedávali týmu na jednu věc rozdílné rozhodnutí, firma se samozřejmě chová stejně jako dítě a co nepovolí maminka, možná povolí tatínek. Snažíme se být rodiče ve shodě a věřím, že zbytek firmy to ocení.
Jak to vidíte s odstupem času – na které straně barikády je lepší být – zaměstnanec či zaměstnavatel? (a proč…)
Nejlepší je být zaměstnanec dobrého zaměstnavatele. A přesně to je IXTENT. Snažíme se být dobrým zaměstnavatelem. Je to dřina, a pro jednatele a majitele je to fůra odpovědnosti. Zaměstnanci jsou velice dobře chráněni. Nechci se tady pouštět do politiky, ale ochrana zaměstnance a neflexibilní nastavení výpovědí a odstupných zcela neodpovídá stavu na trhu IT práce. Jeden špatně přijatý a odejitý zaměstnanec nás stojí veliké peníze, naopak zaměstnanci mohou putovat po trhu práce s minimálními prostoji, pěknými benefity a bez starostí o ziskovost nebo udržitelnost firmy.
Jste schopni/ochotni sebereflexe? Zamýšlíte se nad tím, jak by se vám pracovalo pod vaším vedením? 😊
Fakticky vzato to máme udělané tak, že v některých pozicích/situacích (např. finanční ředitel) je Vítek mým nadřízeným a naopak. Takže se nad tím nezamýšlíme, ale někdy to doopravdy žijeme 😊 Máme každý jiný managerský styl, a sebereflexi spatřuji v tom, že se snažím přebírat od Vítka a dnes už i od jiných managerů ve firmě to, co se mi na jejich stylu líbí a sám to neumím.
Máte přátelský vztah k zaměstnancům, (čehož si ceníme 😊) vymstilo se vám to někdy?
Sladit přátelství a profesionalitu není jednoduché. Dobrá firma se musí chovat profesionálně a zároveň přátelsky. Řešit nepříjemné věci s někým, s kým máte nadstandardní vztah, je těžké. A to nemluvím o odchodech. Samozřejmě je přirozené, že kolegové odchází za dalšími výzvami, ale pokud tu ten kolega seděl 10 let a byl základním stavebním kamenem, tak je těžké se s tím srovnat, nehledat v tom zradu a najít sílu za něj hledat náhradu. Ale i to jsme se už naučili. A pak máme pár kolegů, kteří odešli a zase se vrátili, to naopak velmi potěšilo 😊
Dnes je nás 40, jak velký byl počáteční/zakladatelský tým (vy dva a kolik dalších kolegů + na jakých pozicích)?
Zakladatelský tým, to zní hrozně. Spoléhám na to, že Vítek tuhle otázku odpoví za mě, on má výbornou paměť na to, co se stalo a jak se to stalo. Pokud bych bral zakladatelský tým takový, že nastoupil cca v prvním roce podnikání – tak tu kromě nás máme pořád Majku, Viktora (s krátkou přestávkou) a Lídu s Terkou (pokud se počítají ty na mateřské). No a pro naše podnikání potřebujeme dobrého obchodníka, projekťáka a konzultanty. Na začátku jsme se obešli bez vývojářů, ti přišli na scénu až později.
Jak vznikl název firmy?
Chtěli jsme navázat na to, co jsme dělali v rámci firmy IXOS, takže první 2 písmenka byla jasná a pak už šlo jen o to, aby byla volná doména .com i .cz Nic hlubšího za tím nehledejte.
Kdybyste mohli vrátit čas na dobu před založením IXTENTU a vědět všechno to, co se za ta léta odehrálo – šli byste do založení firmy znovu?
Tady si dovolím stručnou odpověď. ANO.
Jak se vám daří skloubit osobní a pracovní život? Nenosíte si práci domů?
Nezapomínejte, že firma existuje 16 let a odpověď na tuhle otázku se postupně mění. V době založení firmy jsme měli malé děti a jejich potřeby se během let také měnily. Dnes už se mi to skloubení daří, ale otázka je, zda jsem na to našel recept nebo se firma i rodina posunula někam, kde už se to řešení dá najít.
Práci si nosím v hlavě a chodí se mnou všude, takže i domů. Nejlepší nápady mám mimo kancelář. Nedá se to oddělit, ani se o to nesnažím, já jsem jenom jeden a musí se tam vejít všechno.
Konzultujete velké kroky/rozhodnutí se svými manželkami?
Ano a kolikrát je to tvrdší opozice než ta v práci. Není nic lepšího než se snažit vysvětlit problém nezávislému pozorovateli, dostanete více nezaujatý pohled na věc, dojde vám spousta souvislostí.
Co je pro vás nejtěžší úkol v rámci vedení firmy?
Umět říct ne, vzít kus něčí práce a hodit ho do kanálu, protože víme, že by to byl průser, nechat to někoho celé předělat a předělat a předělat, aby to bylo perfektní. Kolegové si myslí, že je to osobní, ale je to něco mezi zkušeností a tušením, že když to neuděláme pořádně, dopadne to špatně.
A co nejotravnější… S čím nejvíce bojujete?
Nejotravnější je marketing, vždycky si vymyslí nějaký úkol, u kterého sedím dlouho přes půlnoc. Zkuste v 1:16 odpovědět na to, jak skloubíte osobní a pracovní život 😊 Samozřejmě si dělám srandu, nejhorší jsou trpaslíci.
Co v dnešní době podnikateli nejvíce ztěžuje život? Mám na mysli úředního šimla…
Úřední šiml tu byl a bude. Jsme šikovní, s papírama to umíme 😊 nějak si s ním poradíme. To, co mi vážně ztěžuje život, je nedostatek kvalitních lidí na trhu práce.
Co se vám v rámci pracovního života v IXTENT povedlo nejvíce, na co jste nejvíc pyšní?
Podařilo se nám u mnoha známých firem nasadit systém, bez kterého se jejich podnikání neobejde a který každodenně používají. Jsem pyšný na to, že v běžném životě potkávám loga našich zákazníků na každém kroku a můžu říct, nejen svým dětem, za tímhle výrobkem nebo službou je taky moje práce.
Nyní jsme v době největšího rozkvětu firmy (nejúspěšnější finanční rok za námi, 25 běžících projektů denně, rekordní počet zaměstnanců…), máte za sebou i kritické okamžiky (např. minulou ekonomickou krizi), co pomohlo v té době udržet firmu nad vodou – jaká byla strategie přežití?
Naši lidi. Zákazníci s dlouhodobými kontrakty, tzv. údržby. Schopnost zvládnout rychle levnější technologie. Dokola se opakující kontrola nákladů a cashflow. Schopnost si přiznat, že teď je třeba se vrátit o krok zpět a počkat. Příslovečná kapka štěstí. A teď mi vlastně dochází, že možná tím úplně nejdůležitějším faktorem je střídmost a zdravý rozum právě v době růstu. Konkurentům, kteří si nacpali firmy nesmírně drahými zdroji s tím, že pro ně určitě práci seženou, to pak rychle zlomilo vaz.
Kde vidíte svoji firmu za pět let?
Bude lepší, šikovnější, efektivnější. Možná ne větší, když nám to ekonomika nedovolí, nejsme založeni na neustálém růstu, umíme se i zmenšit, když je zle. Co ale děláme neúnavně a pořád dokola je to, že se snažíme zlepšovat procesy, workflow, interní systémy, odhady, reporting, vztahy, produkty, prostředí okolo nás – ve zlepšování vidím smysl.
Proč jste si pro podnikání vybrali obor DMS?
Jsme oba pedanti na pořádek, DMS dělá ve firmách pořádek. DMS potřebuje každá firma nezávisle na oboru, ve kterém podniká, a navíc se dá použít i v různých odděleních. Takže nakouknete do jiných oborů i do toho, jak jsou jiné firmy uvnitř zorganizované. Prostě to není nuda!
Co IXTENT přináší zákazníkům – a jeho konkurence ne?
Fokus. Jsme úzce zaměření na oblast DMS, nerozptylujeme se implementací jiných řešení. Konkurence pošle konzultanta na jiný projekt, když zrovna není v DMS práce, ztrácí kompetenci, naši lidé dělají jenom DMS a zákazníci si toho cení.
U jak velkých firem je DMS (od OpenTextu) již rentabilní?
To vůbec nezávisí na velikosti firmy, ale na množství dokumentů a vaší potřebě mít v dokumentech pořádek, resp. ceně, kterou platíte za to, že v nich máte nepořádek. My můžeme do rovnice rentability dosadit cenu projektu, ale pro druhou stranu potřebujeme slyšet, co je pro našeho zákazníka důležité, na kolik si váží času svých lidí, kolik ho stojí prohrané soudní pře a kolik platí na pokutách. DMS může být v pohodě rentabilní ve firmě o 10 lidech.
Pro jak velké firmy je DMS dokonce nevyhnutelné?
Když k nám nastupují nováčci, vysvětluju jim, že nejprimitivnější forma DMS je disk v každém počítači, na který si někdo uloží nějaký soubor. Naše DMS je prostě jen luxusní forma základní myšlenky o organizaci dokumentů. DMS potřebuje každá firma bez výjimky, jde jen o to, jestli bude jezdit na dětském odrážedle nebo si pořídí pořádné auto. Ta otázka je podobná, jako kdybych se zeptal, jestli firma potřebuje firemní kulturu. Nemůže si moc vybírat, prostě nějakou kulturu má a DMS mimochodem docela slušně firemní kulturu mění, najednou je uvnitř firmy pořádek, na dokumenty je vidět, je jasné, co je schválené a co není.
Proč volit DMS od OpenTextu? Kde jsou jeho výhody? (Kromě dominantního postavení, dobrého jména a důvěryhodnosti jeho poskytovatele na trhu, referencí/zkušeností, jistoty servisu a aktualizací, kompatibility s jinými systémy,…?)
To je jednoduché, protože DMS od OpenTextu implementujeme my!!! 😊 Ne vážně, víte něco o Gartnerových kvadrantech? Tak se na ně podívejte. Nebo nám řekněte a my vám je ukážeme.
Jak byste (v jedné větě) odpověděli na dotaz ředitele firmy XY: „Proč bych měl DMSko ve firmě mít?“
Protože chcete mít možnost podívat se na každou fakturu, každou smlouvu a dokumenty ke každé zakázce, na které vaši podřízení pracují, nemusíte to dělat denně, ale už ta možnost, že můžete, vystřelí kvalitu práce vašich lidí do vesmíru.
Děkuji za rozhovor, závěrem si dovolím poslední otázku:
Kdybyste chytili zlatou rybku, co byste si pro firmu přáli do dalších 16 let?
Abychom byli dravá štika a nestal se z nás líný lín.